BOSNA UMUT TÜNELİ

20 Eylül 2016 sabahı Bosna’daki otelimizden ayrılıp yine düşüyoruz yollara. Rotamız Yaşam Tüneli. Sırpların bölgeyi kuşatmasından sonra yoğun bombalamadan ve keskin nişancılardan dolayı dışarı adımını bile atamayan Bosna halkının, sonrasında da Saraybosna Havaalanı’nın da ele geçirilmesiyle tüm bölgelerle iletişiminin kesilmesi, aç, susuz, elektriksiz, ilaçsız kalması sebebiyle kazılmış. 4 ay boyunca gece gündüz çalışarak ve sadece kürek yardımıyla, beden gücüyle açmışlar bu tüneli. Günde yaklaşık 2000 bombanın atıldığı kente umut olmuş ve taşınan yiyecek, içecek, ilaç, silahlar sayesinde 300 bin kişinin yaşama tutunmasını sağlamış.

Tünele mermilerden dolayı delik deşik olmuş 2 katlı bir evden giriyoruz. İçerde yarım saatlik bir video izletiliyor, tünelden geçen askerler, siviller, hayvanları izliyoruz, kazım aşamalarını görüyoruz. Bu kadar yakın bir tarihte böylesine bir vahşetin yapılmış olması insanı kahrediyor, içini acıtıyor.

Tunelin girişinde savaştan kalanlar

 İçeride temsili maketler ve fotoğraflar bulunuyor. O daracık tünelin sadece 25 metresinden geçmek bile savaşın kasvetini iliklerinize kadar hissettiriyor. 23 sene önce 800 metrelik tünel boyunca, dizlerine kadar çamur içinde, karanlık ve bomba sesleri altında iki büklüm şekilde buradan geçmek zorunda kalan insanları bir parça da olsa anlamanızı sağlıyor.

 

Tünel ziyaretimizin ardından yine Bosna’nın yemyeşil yollarından geçip Jablanica bölgesine varıyoruz.

 

Buradaki restoranlarda kuzu çevirme yapılıyor, biz de en ünlüsü olan Zdrava Voda ‘da mola veriyoruz. Ben kuzu etine karşı önyargılı olduğum için yemek istemiyorum, eşim de tek başına yemiyor. Ama yiyen arkadaşlarımızdan çok lezzetli olduğunu öğreniyoruz. Açlığımızı bir an önce görmek için sabırsızlandığımız Mostar’a saklıyoruz ve onlar yemek yerken biz de muhteşem manzaranın tadını çıkararak ruhumuzu doyuruyoruz.

Gönderen : Kategori : Balkanlar Etiketler : , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir