BOSNA’NIN GÖZDESİ MOSTAR

Zdrava Voda’dan ayrıldıktan sonra görmek için can attığımız Mostar’a varıyoruz. Şehrin içinde savaşın izlerini her yerde görebiliyoruz, bazı yapılara savaşın ardından hiç dokunulmamış. Mermiler oluşturduğu delikler o kadar fazla ki, ne kadar çetin bir savaş olduğunu gözler önüne seriyor. Şehrin yüksek bir tepesinde her yerden görülebilen ihtişamlı bir haç var. Rehberimiz Onur Bey’in anlattığına göre bu haç Hırvatların bölgeyi ele geçirmesinden sonraki 9 aylık süreçte bir üstünlük göstergesi amacıyla yapılmış. Bu 9 aylık süreçte Hırvatlar Mostar’ı başkent yapar ve daha sonra Boşnak ordusunun şehre girmesiyle barış anlaşması yapılır. Ardından Hırvatlar ve Boşnaklar birleşerek Sırplara karşı savaşmaya başlar. Barış anlaşması sırasında Hırvat komutanlar Aliya İzzetbegoviç’e inşa ettikleri hacı göstererek barış yapıyoruz ama bu haç burda kalacak der. Aliya İzzetbegoviç ise siz ne kadar büyük ve yüksek bir haç yaparsanız yapın her zaman hilal ve yıldızın altında kalacaktır şeklinde bir cevap verir.  

Şehir merkezine girdikten sonra Mostar köprüsünü uzaktan görüyoruz. Gezdiğimiz diğer şehirlere göre burası oldukça kalabalık, çok fazla ziyaretçisi var.

Mostar Köprüsü Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayrettin tarafından yapılmış ve şehre ismini vermiş. 1993 yılında tüm dünyanın gözü önünde, canlı yayında Hırvat ordusu tarafından bombalanarak yıkılmış. 1997 yılında UNESCO’nun da desteğiyle tekrar yapım çalışmalarına başlanmış ve 2004 yılında yapımı tamamlanmış. Köprü ve Mostar çarşısı ise 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış.

Neretva nehrinin üzerindeki bu köprüden nişanlı gençler atlayarak kendilerini sevdiklerine ispat ederlermiş. Gezimiz sırasında da turistlerden para toplayarak nehre atlayan gençler görüyoruz.

Köprünün taşları çok kaygan, demirlere tutunarak zorlukla çıkıyoruz.

Köprüden sonraki kısım yani nehrin batısı Hırvatların çoğunluk olduğu kısım, doğusunda ise Müslüman Boşnaklar çoğunlukta.

Şehrin çarşısı küçük ama şirin. Gezdiğimiz diğer yerlere göre fiyatları biraz daha pahalı fakat hediyelik eşya almak için daha fazla çeşit bulunuyor. Çarşıyı gezdikten ve birkaç hediyelik alıktan sonra geri dönüp köprünün sağındaki merdivenlerden sahile iniyoruz ve birkaç fotoğraf da buradan çekiyoruz.

 

Bu hüzünlü şehri de güzel anılarımızın yanına ekliyoruz.

Ne güzel söylemiş Bulutsuzluk Özlemi, kimbilir ne kadar üzgündür Neretva…

 

Yaşamaya Mecbursun

Bugün duyduğun haberler
Sana utanç veriyor
Olabilir
Bugün din ve ırk uğruna
Cinayet işleniyor
Olabilir
Mostar köprüsü çökmüş
Neretva ne kadar üzgün
Kimbilir

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: <a href='http://www.akormerkezi.com/bulutsuzluk-ozlemi-yasamaya-mecbursun-sarki-sozu_sarki-ddrnj.html'>http://www.akormerkezi.com/bulutsuzluk-ozlemi-yasamaya-mecbursun-sarki-sozu_sarki-ddrnj.html</a>
 

Bugün duyduğun haberler
Sana utanç veriyor
Olabilir
Bugün din ve ırk uğruna
Cinayet işleniyor
Olabilir
Mostar köprüsü çökmüş
Neretva ne kadar üzgün
Kimbilir

Bulutsuzluk Özlemi

Gönderen : Kategori : Balkanlar Etiketler : , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir